humor na szkoleniach
Zabawa na szkoleniach; humor na szkoleniach
31 stycznia 2020
Humor na szkoleniach 
Uatrakcyjnianie szkoleń jest przez trenerów wykonywane na rożne sposoby. Jednym z nich jest humor - zabawne anegdoty, humor sytuacyjny, śmieszne rysunki i memy.
 
Jestem dużym zwolennikiem wprowadzania humoru na salę szkoleniową, z kilu powodów:
 
😁Humor powoduje, że uczestnicy wchodzą w dobry nastrój, a to sprzyja ich procesowi uczenia się
 
🧠Humor pozwala zapamiętać pewne treści, bo zaznacza je czymś charakterystycznym a do tego o pozytywnym zabarwieniu.
 
🤝Humor buduje relacje między prowadzącym zajęcia a uczestnikami i to znów wpiera proces uczenia się.
 
 
Jest jednak ciemna strona używania humoru na szkoleniach - to sytuacja, która doprowadza do tego, że uczestnicy popadają w heheszki albo nudzą się dowcipasami trenera.
 
Dlatego, na własne potrzeby, stworzyłam sobie 3️⃣ trzy zasady, jakich trzymam się w tej tematyce na szkoleniach... największy kłopot mam z pierwszą ;) 
 
  • ⚖️ UMIAR - żadna przesada nie jest dobra, i tu również ma to zastosowanie. Treść i cele warsztatu są ważne a nie to żeby uczestnicy ciągle się śmiali... choć wiem, że wtedy dają lepsze oceny 😈Dla mnie umiar to mniej więcej, 3-4 dowcipne zdjęcia czy memy na dzień oraz jedna sytuacja dowcipna na godzinę. Oczywiście to nie jest sztywna reguła ale trzyma mnie w ryzach. Wszystko na wyczucie.

 

  • 🔗SENS - śmieszny rysunek czy humoreska, którą opowiadam, musi mieć powiązanie z tematem szkolenia, lub realizować któryś z celów używania humoru na szkoleniu. To nie jest przerywnik, czy nie daj boże budowanie wizerunku trenera jako "spoko gościa".

 

  • 🗣KOMENTARZ - jeśli pokazuję jakiś mem czy demotywator na szkoleniu, to dbam o to aby po reakcji emocjonalnej przejść do poznawczej - humor jest narzędziem. Mówię zwykle coś w stylu, "To zdjęcie ma Wam przypominać o ..." albo "Niech to będzie dla Was przestrogą..." lub "Teraz już na pewno zapamiętacie główną zasadę ...". Oczywiście po tym jest jakieś pytanie pogłębiające albo nazywające do sali, które potęguje efekt.